Az első oktatási intézmények az egyházak keretein belül működtek. Első írásos emlék az 1755-ös évből van, ekkor szerveződött meg az első szerb iskola. 1818-ban új tantermet kellett építeni. 1772-ben tizenkét diákja volt az iskolának. Ebből nyolc fiú és négy lány volt. Fő tantárgyuk az írás és az olvasás, a szentírás olvasása és az ének volt. A tanítót a falu lakossága és a papság nevezte ki. A tanító fizetése: 16 forint a lakosságtól, 6 forint a földesúrtól, 8 forint az egyháztól. Ez összesen 30 forint. Emellett18 mérce búzát is kapott.
1764-ben Bajsán evangélikus, szlovák nyelvű iskola nyílt.
Az újonnan telepített község, érdemtelenül elfelejtet, első tanítója Námesztovszky József volt. 1729-ben született, valószínűleg valamelyik felvidéki vármegyében, talán Trencsén vagy Árván. 1756-ban jött Topolyára. Nemes ember volt.1765-től egy ideig a község jegyzője is. Művelt, tanult ember lehetett, hiszen kitűnő orgonista hírében állt.1767-ben vármegyei rendeletre ő lesz a bajsai iskola tanítója, akit az ágostai vallású szlovákok katolikus létére elfogadtak, talán azért, mert jól beszélte a szlovák nyelvet is. Feltehetően ez volt az anyanyelve. Nem költözött Bajsára, lakása ott nincs, a kiszállásért szállásdíjat kap. Az ilyen esetek gyakoriak voltak, mivel erre az időre tanítóhiány volt ebben a térségben. A katolikus pap mellett kántori teendőket is végez Bajsán. 1770-ben alapítója kishegyesi iskolának is. Itt hal meg 1775 október 8-án. Námesztovszky Józsefnek egyenesági leszármazottjai a ma élő Námesztovszkiak.
Helységünkben 1774-ben nyílt meg az első katolikus iskola. Ebben az időben a kántorok osztálytanítóként is működtek, ezért hívták őket kántortanítóknak. Falunk első katolikus kántortanítója Szilágyi János volt 1774 és 1816 között. Őt Verbai István követte. 1832-től Varga György, 1840-től Illés Pál volt falunk kántortanítója.1855-ben Mohácsról falunkban érkezett Szilvásy Károly kántortanító és fia Szilvásy László. Szilvásy László igyekezett apja nyomdokaiba, de ebben megakadályozta korai halála. Tüdővészben hunyt el.
Egyik legjelentősebb kántortanító falunk szülöttje Csizmár Mihály volt. 1892-től 1897-ig tanító, majd 1925-ig kántorként és tanítóként is tevékenykedett. Nyugdíjbavonulása után 1929-ig, haláláig kántorkodott. 58 évesen halt meg. Még több évtizeddel halála után is gyakran emlegették. Nagy tisztelet övezte szülőföldjén, amit kántori és tanítói szolgálatával, mély vallásosságával, fedhetetlen életével és jellemével szerzett Bajsa és a környező falvak lakossága szemében.
Csizmárt az Ómoravicai születésű Setterlein (Sellei) Ferenc követte, akinek a második világháborúban nyoma veszett.
A második világháború után a kántori és a tanítói szakma szétvállt.
A katolikus "Nagy" iskola, amelyben két tanterem kapott helyett és egyben kántorlakásként is használták. 1960-ban megszünt az egyházközösség tulajdona lenni, és 1980-as évek elején lebontották. Az iskola a Zöld utcában volt. Helyére Nagy Béla és Lackovics Károly háza épült. |